Robert Nesta Marley letrajza:
Apja fehr ember, Norval Sinclair Marley, a brit hadsereg kapitnya, anyja jamaicai fekete n, Cedella Booker. Mg Bob szletse eltt apja elhagyja anyjt, gy Bob anyjval s anyai nagyapjval l a kis hegyi faluban. tves korban apja elrabolja s egy vre Kingstonba viszi, de Bob inkbb visszaszkik. Apja 1955-ben trpusi betegsgekben meghal. Nhny v mlva anyjval s nagyapjval egytt a fvrosba kltznek. Kingston legszegnyebb negyedben, a Trench Town-ban laknak, egy lepusztult, romos pletben. (Az itt szerzett lmnyek ihlettk a "Trench Town Rock", illetve a "Concrete Jungle" cm szmok megrsra.)
A korabeli Trench Town, mint ltalban a szegny negyedek, igen veszlyes hely, mindennaposak a bandahbork, a legtbb embernl ks, illetve pisztoly van. Itt a gyerekek is hamar megtanuljk a gett tllsi szablyait s knnyen bnzokk vlhatnak. Bobot azonban ms rdekli: a foci s a zene. Remek jtkoss vlik, hiszen egsz nap focizik, s egyre tehetsgesebben nekel.
Ekkoriban ismerkedik meg Winston Hubert McIntosh-sal (Peter Tosh) s Neville O'Reiley Livingstone-nal (Bunny Wailer), akikkel kzsen rgjk a brt s gitrozgatnak. k ragasztjk r a "Tuff Gong" becenevet. Mg csak 16 ves, mikor rgzti els - Joe Higgsszel kzsen komponlt - felvtelt, Judge Not cmmel, a kingstoni Federal stdiban, 1961-ben. Tosh-sal, Livingstone-nal, valamint Junior Braithwaite s Beverly Kelso rszvtelvel megalaktja a "Wailin' Wailers" nev zenekart, leszerzdnek Clement Coxsone Dodd "Studio One" nev kiadjhoz, s 1962-63-ban 80.000 pldnyt adnak el az els - "Simmer Down" cm - kislemezkbl. Sorozatban adjk a telthzas klubkoncerteket, tucatszm rgztenek szerzemnyeket, Bob szinte a stdiban lakik.
Ekkortjt ismerkedik meg Rita Andersonnal, akibe rgtn bele is szeret, s addig-addig legyeskedik krltte, mg 1966. februr 10-n felesgl nem veszi.
Mg ebben az vben anyagi vitk miatt feloszlik az egyttes. Bob az USA-ban l anyjhoz kltzik, de a vietnmi behv ell ismt visszatr Jamaicba. 1967-ben jra egytt a Marley, Tosh, Livingstone csapat s a sziget akkori leghresebb producernek, Leslie Kongnak ksztenek felvteleket. Kong korai halla utn Lee "Scratch" Perry-vel dolgoznak egytt, aki nagy segtsget nyjt ahhoz, hogy Bob kialakthassa egyni stlust.
Els, mr nemzetkzi sikerk a "Small Axe" cm dal. Ebben az idben trnek t a rasta vallsra. 1968-ban Bobot "ganja" birtoklsrt letartztatjk s ksbb is szmos alkalommal kerl sszetuzsbe a hatsgokkal. Miutn elhagyjk Perry cgt, magukkal viszik a kiad legjobb session zenszeit, Aston "Family Man" s Carlton Barrettet, akik a sziget legdgsebb ritmusszekcijt alkotjk. Megalaktjk "tiszavirg let" kiadjukat, a "Wailing Soul"-t.
Nem sokkal ezutn Livingstone-t egy vre brtnbe zrjk, szintn a "ganja" miatt. Ez id alatt Bob, mint dalszerz szerzodik le a "Jad" nev kiadhoz, s megrja a brit listn Johnny Nash eladsban els helyet elr "Stir It Up" cm szmot. Ebbl szerzett pnzbl megalaktja - Tosh-sal s Livingstone-nal - a "Tuff Gong" kiadt. Nem sokkal ksbb, 1971-ben a fehr, de jamaicai szlets Chris Blackwell-nek ksznheten nemzetkzi szerzdshez jutnak az Island Records-nl. Ettl kezdve a zenekar neve: "Bob Marley & The Wailers". Els nagylemezk, a "Catch a Fire" 1973-ban jelenik meg s ennek hatsra kedvezen fogadjk angol s USA turnjukat. Kvetkez, "Burnin'" cm albumukon szerepel az "I Shot The Sheriff " cm szm, mely Eric Clapton feldolgozsban az USA slgerlistjnak els helyig jut el. '73-ban Tosh s Livingstone kilpnek s szlkarrierbe kezdenek, de szoros bartsguk tovbbra is megmarad. '74-ben, a kilpett tagok ptlsra beveszi a zenekarba felesgt, Rita Marley-t, tovbb Judy Mowatt-et s Marcia Griffiths-t (az I-Threes nektrit) s rgztik a "Natty Dread" cm LP-t. A kvetkez vben felveszik a londoni Lyceumban adott koncertjket, melyet "Live!" cmmel adnak ki. Errl az albumrl lesz risi brit slger a "No Woman No Cry" cm szm lass, himnikus vltozata, illetve a bombasztikus "Lively Up Yourself". Kvetkez igazi "roots" LP-jk a "Rastaman Vibration".
Ekkorra mr Bob hatalmas, elismert sztr Jamaicban, hiszen a gyakran ersen politikai tlts szvegeivel, szinte a jamaicai tmegek "szszlja". Ezrt vlhatott bizonyos politikai csoportok clpontjv - a sz szoros rtelmben -, hiszen 1976-ban a "PNP" (People's National Party) nev jamaicai baloldali prt javra adott koncert elestjn fegyveresek trnek be otthonba s tbb lvst leadva, a karjn sebestik meg. A koncerten mindezek ellenre fellp, de rgtn ezutn msfl vre Miamiba kltzik.
Rszben ott, rszben Londonban rgztik a kvetkez, "Exodus" cm albumot. '78-as hazatrsekor 20 ezer ember tombolva ksznti a "One Love" bkekoncertjn, ahol megemlkeznek I. Hail Selassi etip csszr 12 vvel korbbi jamaicai ltogatsrl, illetve ahol jelkpesen kezet fog a kt jamaicai rivlis prt vezetjvel. A '78-as "Kaya" cm nagylemez jabb remek szerzemnyeket tartalmaz, mint pldul a cmad "Kaya", a "Runnin' Away" cm lass "roots reggae", vagy a slgerr vlt "Is This Love". A lemez megjelenst kveten eurpai turnra indulnak, melynek llomsain rgztik a fantasztikus hangulat koncertlemezt, a "Babylon by Bus"-t. Az v htralev rszben sem pihennek, irny az USA, majd '78 vgn, '79 elejn egy vilgturnn vesznek rszt, melynek llomsai kzt szerepel Japn, j-Zland, Ausztrlia. A '79-es "Survival" lemezen nagy teret szentelnek Afriknak, illetve az ott l feketk problminak, olyan szmokban, mint a cmad "Survival", a "Zimbabwe", az "Africa Unite" vagy a "Babylon System". A klfldi fellpsek kzben otthon is jtszanak a II. Reggae Sunsplash Fesztivlon, majd szeptemberben elindul a "Survival" turn az USA-ban, ahol a philadelphiai koncerten Stevie Wonderrel kzsen lpnek fel.
Az 1980-as v egy fantasztikus koncerttel indul, hiszen az ppen fggetlenn vl Zimbabwe vezeti hvjk meg Bob Marleyt s zenekart. prilis 17-n Harrare-ban, a Rufaro Stadionban rendezik meg a koncertet, mint a fggetlenn vls hivatalos nnepsgnek cscspontjt.
Az 1980-as lemez az "Uprising" cmet viseli. Ebben az vben Jamaicban ismt vlasztsokat tartanak, s a prtok a reggae zent is felhasznljk a vlasztsi kampnyaikban. gy fordulhat el, hogy mindkt szemben ll jamaicai prt (a Nemzeti Prt illetve a Munksprt) ugyanazt a kt Bob Marley szmot, az "Uprising"-on tallhat "Coming In From The Cold"-ot s a "Bad Card"-ot alkalmazza a kampnya sorn.
A '80-as USA turn szeptemberben Bostonban indul, ahol Bob letben elszr egy msik szllodban, a zenekartl kln foglal szllst magnak. Rita, a felesge azonnal tudja, hogy valami baj van Bobbal, hiszen nagyon nagy problmnak kell lenni ahhoz, hogy Bob klnvljon zensztrsaitl. A kvetkez lloms New York, ahol Bob az egyik koncerten eljul, majd msnap reggel kocogs kzben sszeesik. Pr nappal ksbb az orvosok kzlik vele a diagnzist: agytumor, s valsznleg a kvetkez hnapot sem li meg. Termszetesen mindenkit megdbbent a hr. Rita viszont nem tud semmit, mivel elrement a kvetkez helysznt elkszteni, de aznap jszaka a kvetkezket lmodja: "Bob, aki teljesen elvesztette hajfrtjeit, egy drtkertsen keresztl meslte el, hogy milyen nagyon beteg."
Bob ahelyett, hogy beteget jelentene, ragaszkodik hozz, hogy elmenjenek a kvetkez helysznre. Mikor ott - Pittsburgh-ben - Rita tallkozik Bobbal s ltja, hogy milyen rossz brben van, le akarja mondani a koncertet, de Bob nem hagyja befolysolni magt. Az esti koncert t igazolja, hiszen egy brillins show-t tart a pittsburghi Stanley Sznhzban. (Ez a koncert egy kalz CD formjban meg is jelent "Ever Fearful, Ever Sure" cmmel.) Ennek ellenre a kvetkez koncerteket mr le kell mondani, gy az "Uprising" turn flbeszakad. Bob New Yorkba repl, ahol a specialistk fellltjk a teljes diagnzist: agy-, td- s gyomorrk. Ezutn visszatr Miamiba, ahol Rita tancsra 1980. november 4-n egy keresztny templomban, az "Etipiai Ortodox Egyhz" templomban megkeresztelik s a keresztsgben a "Berhane Selassie" nevet kapja, gy "keresztny rasta"-v vlik.
t nappal ksbb, utols remnysugrknt, Nmetorszgba utazik egy 72 ves nmet rkspecialista professzor, dr. Josef Issels klinikjra. Issels professzor nem bocstkozik jslsokba, csak prblja a lehet legjobb kezelst adni, s ennek eredmnyeknt Bob ltalnos llapota sokat javul. '81 februr 6-n zensztrsai, Junior Marvin, Seeco Patterson s Tyrone Downie kzsen rendeznek egy kis szletsnapi "party"-t Bob 36. szletsnapja alkalmbl. Egytt nzik a tvt a klinikn, jkat beszlgetnek, s gy tnik, hogy Bob egsz j hangulatban van.
m a tavasz bekszntvel eljn a rettegett nap, mikor dr. Issels bejelenti, hogy itt mr sem tud semmit sem tenni, nincs segtsg. Bob visszarepl Miamiba, ahol telefonon rendelkezik arrl, hogy szerzemnyeinek jogait a csaldjra hagyja.
"Mama ne srj, nem lesz semmi baj! Csak elmegyek s megkeresem a helyem..." - mondja az gya mellett zokog anyjnak.
Alig 40 rval azutn, hogy elhagyja Nmetorszgot, 1981. mjus 11-n, a kora esti rkban meghal Robert Nesta Marley, akit a vilg Bob Marleyknt ismert meg. Mjus 21-n, tbb ezer ember rszvtelvel megtartott, kirlyhoz mlt, llami temetsi szertartson helyezik rk nyugalomba, a szlfalujban felptett mauzleumban.
Bob Marley, az ember ugyan meghalt, de szellemnek, gondolatainak hatsa a mai napig tart, hiszen a ma mkd reggae zenekarok mind az rksgt viszik tovbb... |